Uszkodzony przewód elektryczny na ulicy Francuskiej oraz Pszczyńskiej

W środę 19 grudnia około godziny 15:00 zostaliśmy zadysponowani do prawdopodobnego wybuchu gazu na ulicy Francuskiej przy „Atal Francuska Park”. W tym samym czasie doszło do podobnego zdarzenia na ulicy Pszczyńskiej (na placu budowy), gdzie zostały zadysponowane zastępy z JRG I.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zauważyliśmy mocno spękaną powierzchnię ziemi z której wydobywał się dym oraz liczne przepalenia trawnika. W pobliżu miejsca zdarzenia nastąpiła przerwa w dostawie prądu. Dokonaliśmy pomiarów na obecność gazu które nie wskazały jego obecności. Przy pomocy kamery termowizyjnej sprawdziliśmy temperaturę gruntu, która wynosiła około 30 stopni.  Zabezpieczyliśmy miejsce zdarzenia taśmą ostrzegawczą oraz dowódca zadysponował pogotowie energetyczne. Na ulicę Francuską został zadysponowany również Oficer Operacyjny oraz zastęp z Mysłowic.

Na placu budowy przy ulicy Pszczyńskiej zastępy z JRG I oraz JRG II zastały podobną sytuację. Prawdopodobnie koparka uszkodziła przewód elektryczny znajdujący się pod ziemią co doprowadziło do zwarcia oraz wybuchu.